Żuraw samojezdny, czyli sprzęt do zadań specjalnych

Żuraw samojezdny, czyli sprzęt do zadań specjalnych

Żuraw samojezdny, czyli sprzęt do zadań specjalnych

Pod hasłem "usługi dźwigowe" kryje się szeroki zakres obowiązków, które uzależnione są od rodzaju wykonywanych prac, wielkości i stopnia zaawansowania budowy lub ukształtowania terenu. Oczywiście tych czynników jest znacznie więcej, ale trzy wymienione przed chwilą występują zdecydowanie najczęściej. W związku z tym należy tak dobierać sprzęt, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości w akcji. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wypożyczenie żurawi samojezdnych, które można przeznaczyć do różnych zadań. Sprawdzą się one zarówno w transporcie, jak i przy rozładunku lub załadunku towarów wielkogabarytowych. Używane są również przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych i remontowych, a także podczas oczyszczania dachów czy konstrukcji na wysokościach. A to tylko niewielka część ich zastosowań. O wybranych z nich można przeczytać w dalszej części artykułu.

Załadunek i rozładunek towarów wielkogabarytowych

Żuraw samojezdny ma wszystko, czego potrzeba, aby szybko i sprawnie przenosić ciężkie i duże towary z jednego miejsca w drugie. Długość wysięgnika oraz udźwig zależą w dużej mierze od typu pojazdu, ale na przykładzie naszej floty, możemy podać kilka wartości, w celu lepszego zobrazowania:

  • Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1030 - udźwig do 35 ton i wysokość podnoszenia 30 metrów + 15 metrów,
  • Żuraw samojezdny Demag AC395 - udźwig 120 ton i wysokość podnoszenia 60 metrów + 17 metrów.


Powyższe przykłady są najbardziej skrajne, ale możliwości jest znaczenie więcej, co pozwala łatwiej dopasować rodzaj pojazdu do wykonywanej pracy. Oczywiście należy pamiętać, że wraz z ze zwiększeniem wysięgu żurawia, proporcjonalnie zmniejsza się jego udźwig, więc czasami lepiej postawić od razu na starcie na silniejszy sprzęt, aby mieć pewność, że praca pójdzie szybko i sprawnie. Co ważne, w przypadku przeładowywania towarów wielkogabarytowych, żurawie są w stanie poruszać się z podwieszonym ciężarem i przewozić go na całkiem spore odległości. Znajdą więc zastosowanie nie tylko na placach budowy, ale także w portach i magazynach podczas rozładowywania kontenerów lub załadowywania statków transportowych.

Montaż i demontaż

Duży zasięg i spory udźwig żurawi sprawdzają się także podczas montażu lub demontażu konstrukcji stalowych, żelbetowych oraz drewnianych. Zapewniają przede wszystkim sprawne działanie, co znacznie przyspiesza każdą pracę. Żurawie samojezdne w trybie transportowym mogą dodatkowo przewozić poszczególne elementy konstrukcji, dzięki czemu nie trzeba nadprogramowo wynajmować w tym celu usługi transportowej. Takie dwa w jednym jest doskonałym rozwiązaniem na budowie, na której jednocześnie trwają różne prace i są one na różnym poziomie zaawansowania. Jest to więc jednocześnie oszczędność czasu, miejsca oraz przede wszystkim pieniędzy. Poza tym żuraw samochodowy na takim placu budowy może być zaangażowany do różnych zadań, co wynika z jego sporej uniwersalności. Z tego powodu dźwig samojezdny jest punktem obowiązkowym większości projektów.

Wibromłoty hydrauliczne

Nasze żurawie samochodowe mogą pracować także z podpiętym wibromłotem, który jest niezbędny przy wyciąganiu lub pogrążaniu wszelkiego rodzaju pal, rur, profili albo grodzic. Żuraw samojezdny wyróżnia się konstrukcją, która pozwala na pracę w każdej sytuacji, również tej wyjątkowo trudnej, a po podpięciu wibromłota może działać także pod wodą. Co ważne, wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach i przy minimalnym wpływie na otoczenie, dzięki czemu praktycznie nie zakłóca się spokoju okolicznych mieszkańców. Poziom natężenia hałasu można monitorować za pomocą specjalnego sprzętu, co ułatwi trzymanie się ewentualnych wytycznych oraz przepisów prawa regulujących ten aspekt.

Wizja lokalna i przygotowanie placu pod dźwig samojezdny

Żuraw samojezdny odpowiednio dopasowany do rodzaju prac to połowa sukcesu. Jednak szeroki wybór pojazdów nie zawsze ułatwia ten wybór. Wprost przeciwnie - może wprowadzać lekki zamęt i utrudniać prawidłową ocenę sytuacji. Dlatego też dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów i przeprowadzenie wizji lokalnej, którą pozwoli wytypować najlepszy sprzęt do danej pracy i danych warunków. Poza tym taka wcześniejsza wizyta specjalistów ma na celu także właściwe przygotowanie placu budowy - np. wytyczenie dróg, co w dalszej perspektywie zapewni sprawną pracę żurawi.

Osprzęt dla dźwigu samochodowego

Każdy żuraw samojezdny może być nadprogramowo zaopatrzony w osprzęt dopasowany do rodzaju prac. I tak np. przy wynajmie dźwigu samochodowego można poza tym dobrać kilka dodatków, które ułatwią prace. Najpopularniejsze opcje to specjalistyczne zawiesia, trawersy, szakle oraz kosze. Oczywiście rodzaj osprzętu powinien być odpowiednio zabezpieczony i dopasowany do wybranego zadania, więc w razie wątpliwości warto dopytać się firmy wynajmującej o szczegóły.

Obsługa żurawia samojezdnego

Żuraw samojezdny jest dość zaawansowaną maszyną, którego obsługa wymaga wcześniejszego przeszkolenia. W związku z tym praca na nim jest zazwyczaj wykonywana przez odpowiednio przygotowanego specjalistę. Jedną z opcji, która cieszy się zdecydowanie największą popularnością pośród klientów, jest wynajem sprzętu wraz obsługą. Dzięki temu ma się pewność, że praca będzie wykonana prawidłowo i bezpiecznie, co jest przecież najważniejsze. Ponadto sprawdzony i zapoznany już ze sprzętem pracownik może znacznie przyspieszyć oraz usprawnić działania na placu budowy, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. czytaj dalej Akceptuje